Sejfy na broń muszą posiadać osoby posiadające zezwolenie na posiadanie broni i chcące je przechowywać. Owszem można składać w depozyt broń w miejscach do tego przeznaczonych, ale nie będzie to wygodne, a z biegiem czasu koszt takich zabiegów przerośnie zakup własnego sejfu, który można kupić już z kwotę ok. 800 zł.

Zatem jakie sejfy na broń są wymagane, które z nich bezpieczne, a które raczej powinny być pomijane przy zakupie?

Sejfy na broń a ustawa MSW

Ustawa MSW precyzuje iż sejfy na broń powinny posiadać klasę bezpieczeństwa min. S1. To już nam wiele mówi, precyzuje potencjalny wybór jeżeli nie mamy więcej środków możemy skupić się na najtańszym certyfikowanym sejfie. W zasadzie wystarczy spełnienie tego jedynego warunku, by nie łamać prawa i móc trzymać zgodnie z nim zakupioną broń palną.

Sejfy na broń – ceny

Patrząc przez pryzmat cen broni krótkiej sejfy na broń to wydatek mniej niż połowy kwoty za jaką kupilibyśmy już najtańszą broń krótką. Tak, ponieważ małe sejfy na broń to wydatek w okolicach 750-800 zł. Patrząc np. na cenę popularnego i cenionego Glock-a 17 to raptem ¼ jego kwoty zakupu.

Teraz, dyskutując o cenie sejfu rozważmy, czy na pewno chcemy przechowywać 2-3 sztuki broni o wartości 8-10 000 zł w sejfie za 800 zł. Być może nie to wyznacza cenę zakupu sejfu, ale na pewno daje do myślenia. My jesteśmy zdania, że na sejfy na broń powinno wydawać się 20-25% jej wartości, a ile to będzie łatwo można samemu wyliczyć.

Sejfy na broń – co wybrać?

Zdecydowanie produkt powinien posiadać certyfikat jednej z renomowanych organizacji. Zakup sejfu oznaczonego tak sobie przez producenta jako S1 nie spełni warunków ustawy, ponieważ żaden producent nie jest organem certyfikującym i jego oznaczenia mogą co najwyżej sugerować klasę sejfu.

Kupujmy sejfy na broń certyfikowane przez VdS, EBC, SP lub UL. To instytucje z Niemiec (dwie pierwsze), Szwecji i USA, które są uznawane na świecie jako czołowe w certyfikowaniu i nadawaniu klas bezpieczeństwa sejfom.

Marka ma mniej istotne znaczenie, choć warto zdecydować się na tą z czołowych. Po prostu firma produkująca najwięcej sejfów ma na pewno spore doświadczenie w tym co robi, a na pewno ma specjalistów i niezbędne narzędzia ku temu.